MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Babacan: Sermaye çıkışı söz konusu değil

AK Parti Ankara Milletvekili Babacan, piyasaların FETÖ'nün darbe girişimine tepkisi olduğunu belirterek, "Türkiye'den Büyük bir sermaye çıkışı söz konusu değil. Kayıpların bir kısmını piyasalarımız geri kazandı." dedi.

Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ali Babacan, gündemdeki konuları değerlendirdi. CNN Türk'e konuk olan Babacan, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından, ilk hafta piyasaların bir miktar tepkisinin olduğunu dile getirdi ve finansal piyasaların özellikle beklentiler kanalından etkilendiğini belirtti. Daha sonra açıklanan rakamlara bakıldığında o hafta finansal piyasalardan yurt dışına 500 milyon dolarlık bir çıkış gerçekleştiğine, bunun büyük bir rakam olmadığına işaret eden Babacan, ikinci hafta kayıpların toparlanmaya başladığına dikkati çekti.

Babacan, "Çok şükür Türkiye'den büyük bir sermaye çıkışı söz konusu değil. Bir kredi derecelendirme kuruluşunun çok acele bir şekilde Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi bir miktar yatırımcılarda kafa karışıklığına sebep oldu ama diğerleri daha itidalli tutum aldı. İkinci hafta bu kayıpların bir kısmını piyasalarımız geri kazandı." dedi.

"HERKES KENDİNDEN EMİNSE KORKMASIN"

Darbe girişiminde bulunanların en ağır şekilde cezalandırılacağını dile getiren Babacan, "Bu yapının emir komuta zinciri içinde olmayan, bu yapının parçası gibi davranmayan iş dünyamızda kişiler, şirketler var. Herkes kendinden eminse korkmasın. Savcılarımız, hakimlerimiz, bütün bu süreçlerde görev alan emniyet mensuplarımız bir devlet refleksi ve olgunluğuyla meseleye yaklaşırsa herhangi bir sorun ve korkulan olmayacaktır." diye konuştu. BÜYÜME

HEDEFİNE HALA ULAŞILABİLİR

Babacan, ekonomi ile alakalı yapısal reformların ilerleyen süreçte belirleyici nitelik taşıyacağını vurguladı. Bu sene Türkiye'deki büyümenin ana unsurunun iç tüketim olduğunu belirten Babacan, "Yüzde 4,5'lik büyüme hedefi hala ulaşılabilir bir hedef. Türkiye ekonomisi büyüme konusunda sürprizler yapabilen bir ekonomi." ifadesini kullandı. 

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.