MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dış açık yeni yıla artışla başladı

Ocak ayında dış ticaret açığı yüzde 2.4 artarak 7.3 milyar dolara çıktı.

İSTANBUL - Türkiye'nin dış ticaret açığı yeni yıla artışla başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre, Ocak ayında dış ticaret açığı yüzde 2.4 artarak 7 milyar 120 milyon dolardan 7 milyar 291 milyon dolara çıktı.

CNBC-e anketinde açığın yaklaşık 7 milyar dolar olması bekleniyordu.

İhracat Ocak'ta yüzde 11.2 artışla 11.51 milyar dolar; ithalat yüzde 7.6 artışla 18.8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, Ocak ayında bir önceki aya göre ihracat yüzde 2, ithalat yüzde 9 arttı.

AB'NİN PAYI AZALDI
Avrupa Birliği’nin (AB) ihracattaki payı 2012 Ocak ayında yüzde 43.5 iken, 2013 Ocak ayında yüzde 41.9’a geriledi. AB’ye yapılan ihracat, 2012 yılının aynı ayına göre yüzde 7.2 artarak 4.8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

YIL SONU TAHMİNİ 95 MİLYAR DOLAR
Dış ticaret açığı geçen yıl yüzde 20.7 düşüşle 84 milyar dolar olarak gerçekleşti. Açığın yıl sonunda 95 milyar dolar düzeyinde olması bekleniyor.

ÇAĞLAYAN: TARİHİN EN YÜKSEK OCAK İHRACATI
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ocak ayı dış ticaret rakamlarını değerlendirdi ve "Türkiye tarihin en yüksek Ocak ayı ihracatını gerçekleştirdi" dedi. Çağlayan 2013 yılında Türkiye'nin ihracatının 160 milyar doları yakalayabileceğini söyledi.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.