MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Dış açık 90 milyar dolara dayandı

Dış ticaret açığı Kasım'da 7,15 milyar dolar olarak gerçekleşirken Ocak-Kasım'daki açık 89,98 milyar dolara ulaştı. Türkiye'nin ihracatı bu yılın Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6, ithalatı ise yüzde 2,2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı ticaret dengesi rakamlarını açıkladı.

Kasım'da dış ticaret açığı 7,15 milyar dolarla beklentilerin altında kaldı.

CNBC-e anketinde Kasım ayında dış ticaret açığının 8,1 milyar dolar olması bekleniyordu.

Ocak-Kasım döneminde ise dış ticaret açığı 89,8 milyar dolara ulaştı.

KASIM'DA İHRACAT VE İTHALAT ARTTI
Öte yandan Türkiye'nin ihracatı, bu yılın Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,6 artarak 14 milyar 252 milyon dolar oldu.

Aynı dönemde ithalat ise yüzde 2,2 artarak 21 milyar 403 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kasım'da dış ticaret açığı, yüzde 0,6 azalarak 7 milyar 195 milyon dolardan 7 milyar 151 milyon dolara indi.

İhracatın ithalatı karşılama oranı, geçen yıl Kasım ayında yüzde 65,7 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 66,6'ya çıktı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat, Kasım'da bir önceki aya göre yüzde 4 arttı, ithalat ise bu dönemde yüzde 0,9 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise ihracat, Kasım'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,4, ithalat ise yüzde 6 artış gösterdi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.