MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

217 bin abonenin elektriği kesilecek

Güneydoğu'daki 6 ilde borcunu ödemeyen 217 bin abonenin elektriği kesilecek. Enerji kesme uygulaması 1 Ocak'tan itibaren başlayacak.

Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ), yeni yılla birlikte borcunu ödememekte direnen ve kayıt dışı elektrik kullananlara karşı mücadele başlattı.

ABONELERE MEKTUP VE SMS İLE ULAŞILDI
DEDAŞ, yüz binlerce aboneye mektup ve SMS ile ulaşan Dicle Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi'nin (DEPSAŞ) 6 aylık sürede uyguladığı faiz affı kampanyasını 31 Aralık 2013'te bir daha yenilenmemek üzere sona erdireceğini duyurdu.

6 İLDEKİ 217 BİN ABONE YENİ YILA KARANLIKTA GİRECEK

Bu kapsamda borcunu ödemeyen Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Şırnak ve Siirt'te 217 bin abonenin elektriğinin kesileceği belirtildi.

Yeni yıl ile borcunu ödememekte direnen ve kayıt dışı elektrik kullananlara karşı tavizsiz bir mücadele başlatılacağı kaydedilen açıklamada şöyle denildi:

"Geçmiş dönemlerde yeterli ve sıkı denetim uygulanmaması nedeniyle özellikle bölge illerinde yaşanan kayıt dışı elektrik kullanımı ve borcunu ödememe alışkanlığının, özelleştirme sonrası değişmesinin sağlanabilmesi için başlatılan çalışmalar sürüyor. Dicle Elektrik bölgesinde bu sebeplerden dolayı elektrik enerjisi kesilen abonelerin, borcunu ödemeden mühürleri kırarak enerji almaya devam etme alışkanlığı dikkat çekici boyutlarda.

Bu durum abonelerin ve yasal olmayan biçimde sayaca müdahalede bulunanların can güvenliğini tehlikeye sokuyor. Bunun yanı sıra, ceza kanunlarında suç olarak tanımlanan bu müdahale nedeniyle aboneler, kayıt dışı yani kaçak yollarla elektrik enerjisi kullanmaktan ötürü 'karşılıksız yararlanma' suçunu işlemekten hapis cezası dahi alabiliyor. Söz konusu aboneler bunun yanısıra parasal müeyyideler ve kamusal haklardan men ile sonuçlanan cezalarla da karşı karşıya kalabiliyor."

Dicle Elektrik'in özelleştirme öncesi yeterince uygulanmayan bu müeyyidelerin uygulanması için süreci tavizsiz biçimde işletme kararı aldığı, bunun için de hukuk büroları ve avukatlarla kapsamlı anlaşmalar imzaladığı kaydedildi.

1 OCAK'TAN İTİBAREN BAŞLAYACAK
Bu doğrultuda aralarında belediyeler, köy içme suları, resmi ve kamu kurumları, şirketler, ticarethane ve meskenlerin bulunduğu abonelerin enerji kesintisinin kış ortasında mağduriyetlere yol açmaması için herkesin yükümlülüklerini yerine getirmesi uyarısında bulunulan açıklamada şöyle denildi:

"DEPSAŞ, borcunu ödememekte direnen ve kayıt dışı elektrik enerjisi kullanma alışkanlığından vazgeçmeyen abonelere yönelik olarak bölge genelinde başlatacağı enerji kesme uygulamasına 1 Ocak'tan itibaren başlayacak. Bu uygulama, borcunu düzenli ödeyen abonelere kaliteli ve kesintisiz enerji sağlamayı da amaçlıyor. Kısa sürede tamamlanması beklenen borçlu 217 bin abonenin elektriğini kesme işlemini Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) ekipleri gerçekleştirecek."

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.