MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

İspanyol şirketler biner biner iflas ediyor

İspanya’da 2013’ün ilk çeyreğinde iflas eden şirket sayısı rekor seviyelere çıktı.

Sıkı kredi koşulları ve talebin azlığı sebebiyle son üç ayda 2,564 İspanyol şirket iflasını açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Axesar tarafından yapılan araştırma, geçen çeyrekten bu yana gerçekleşen iflaslarda yüzde 10, 2012 ilk çeyreğine kıyasla ise yüzde 45 oranında artış yaşandığını gösteriyor.

Axesar yetkisili Javier Ramos Juste “ Pek çok İspanyol şirket, böylesine uzun ve derin bir krize hazırlıklı değildi. Başarısız risk yönetimi, para akışı ve geç ödeme problemlerinin birleşmesi şirketlerin sonunu getirdi.” diye konuştu.

Öte yandan son beş yıl içinde 2. resesyon sürecinden geçen İspanya’da işsiğin yüzde 25’in üzerine çıktığı ve de 2008’den bu yana iflas eden toplam şirket sayısının 28 bin’e çıktığı belirtildi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.