MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

IMF: Dış açık, Türkiyenin hız sınırı

IMF, Türkiye'ye dair hazırladığı raporda, "Dış açık, ekonomik büyüme için hız sınırı teşkil ediyor" değerlendirmesinde bulundu ve hızlı büyüme için öneriler sundu.

IMF, Türkiye'ye dair bir rapor yayımlayarak dış açığın büyüme üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

IMF'nin 'Türkiye: Dengesizlikleri Artırmadan Büyümeyi Canlandırma' başlıklı raporunda, "Dış açık, ekonomik büyüme için hız sınırı teşkil ediyor" ifadesi kullanıldı.

Raporda, Türkiye ile ilgili analizler sonucunda istikrarlı bir cari işlemler dengesiyle tutarlı olan büyüme seviyesinin yüzde 2,75 ile yüzde 3,5 aralığında olduğu belirtilirken, "Bu hız sınırın üzerindeki bir büyüme, daha yüksek bir cari işlemler açığına sebep olacaktır" denildi.

'YÜZDE 4-5 BÜYÜME SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL'
Bu sebepler nedeniyle Türkiye'nin politikalarının dış açığı azaltmaya yönelik olması gerektiğinin belirtildiği raporda, "Aksi takdirde yıllık yüzde 4 ila 5'lik büyümenin sürdürülebilir olma ihtimalinin bulunmayacağı görüşündeyiz" ifadelerine yer verildi.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.