MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

En fazla ceza sabırsız sürücülere yazıldı

Türkiye'de en fazla trafik cezasının, sarı ışıkta geçmek isterken kırmızı ışıkta geçen sürücülere yazıldığı bildirildi.

Edirne Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Alpay Erdem, bu yıl Türkiye'de sürücülere verilen trafik cezaları incelendiğinde, en fazla cezayı "sabırsız" sürücülerin aldığının görüldüğünü söyledi.

Sürücülerin yaptıkları kural hatalarının büyük bir kısmının Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) tarafından tespit edildiğini ifade eden Erdem, sürücülerin en fazla kırmızı ışık ihlali yaptıklarını belirtti.

Türkiye'de bu yılın ilk 10 ayında, 790 bin sürüye kırmızı ışık ihlali yaptıkları gerekçesiyle 131 milyon 140 bin lira ceza kesildiğini aktaran Erdem, şöyle konuştu:

''Bu sürücülerin büyük bir kısmı 'Sarı ışıkta geçerim' diye gaza basıyor, geçmeye çalışırken süre çok kısa olduğu için kırmızı yanıyor. Böylece kırmızı ışıkta geçmiş oluyor. Elektronik Denetleme Sistemi tarafından tespit edilen kural hatası nedeniyle de sürücülerin plakalarına ceza kesiliyor. Sarı ışık, 'Bir an önce geçin, kırmızı yanacak' anlamına gelmiyor. Yavaşlayın anlamına geliyor.''

Erdem, kavşaklarda meydana gelen kazaların büyük bir bölümünün kırmızı ışık ihlali yapan sürücülerden kaynaklandığını vurguladı.

''Hız ve güvenlik bir arada olmaz'' diyen Erdem, trafikte zamana karşı yarışmanın doğru olmadığını kaydetti.

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.