MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Altın gevşek para politikaları ile yükselebilir

State Street Global Advisors, para politikalarındaki gevşeme ile birlikte, altının kilit seviyeleri aştıktan sonra daha da yükselebileceğini kaydetti

State Street Global Advisors'a (SSGA) göre, altın, para politikalarının daha da gevşetileceği beklentisi ile, kilit seviyeleri yukarı yönde kırmasının ardından daha da yükselebilir.

SSGA'ya ait SPDR ETF'nin Asya Pasifik altın stratejisti Robin Tsui, Fed'in bu ay potansiyel faiz indirimi ile birlikte, düşük faiz ortamı, piyasalardaki volatilite ve jeopolitik gerilimlerin altın için yukarı yönlü faktörler olduğunu kaydetti. Tsui, altının yılın kalan kısmında 1,400 dolar ila 1,500 dolar aralığında kalmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Tsui Çarşamba günü Singapur'da verdiği mülakatta, "Şimdilerde altına yönelik çok fazla ivme işlemi var," dedi ve "Altın açık bir şekilde, tüm bu belirsizliğe karşı hedge olarak, portföy sigortası olarak ve nihai güvenli liman olarak iyi bir araç" değerlendirmesinde bulundu.

Altın, merkez bankalarının uzayan ABD-Çin ticaret savaşından olumsuz etkilenen küresel ekonomiyi canlandırmak için borçlanma maliyetlerini düşürebileceğine ve diğer teşvik tedbirlerine yönelebileceğine ilişkin beklentilerle doların düşmesi ve ABD Hazine tahvil faizlerinin aşağı yönde hareket etmesi sonucu son altı yılın en yüksek seviyesi yakınında işlem görüyor. Yatırımcılar bu gelişmelere bağlı olarak altına yöneliyor ve bunun sonucu altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklar 2013'ten bu yana en yüksek seviyesi yakınlarında seyrediyor. Öte yandan, para yöneticileri, ABD altın vadelileri ve opsiyonlarında net uzun pozisyon (yükseliş beklentisi ile açılan pozisyon) sayısını 21 ayın en yüksek seviyesine çıkardı.

Dünyanın en büyük altın destekli ETF'si SPDR Gold Shares, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 21 Haziran'da 1.6 milyar dolarlık fon çekti ve bu tutar fonun 2004'te işleme başlamasından bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. State Street, SPDR Gold Shares ve SPDR Gold MiniShares Trust'ın pazarlama ajanı durumunda.

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, Perşembe günü yaptığı açıklamada, altını sevdiğini söyledi ve faizlerin aşağı yönde hareket etmesi, merkez bankalarının alımlarına devam etmesi ve jeopolitiğe ilişkin belirsizlikler ve kripto paraların talebi artırması sonucu fiyatların 1,500 dolara ulaşma potansiyeli olduğunu söyledi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.