MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Yerli otomobilde 3-4 çalışma yürüyor

Bakan Nihat Ergün, "Yerli otomobilde 3-4 çalışma yürüyor. Belki orta gelir düzeyine hitap edecek bir araba üretilecek ama bu nihayetinde iyi bir araba olacak" dedi.

Bakan Ergün, bir televizyon kanalında katıldığı programda gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı.

Yerli otomobil konusunda herhangi bir gecikmenin söz konusu olup olmadığıyla ilgili bir soru üzerine Ergün, yerli otomobille ilgili 3-4 çalışmanın olduğunu bildirdi.

Ergün, şöyle devam etti:

"Kamuoyu beklentileri hemen olsun şeklinde olabilir ama, kamuoyu beklentileriyle yatırımcının rasyonel karar alma süreçleri aynı olmayabilir, nihayetinde parayı yatıracak olan onlar. Devlet olarak burada, üretici rolünü, ortak rolünü üstlenmiyoruz. Teşvik edici bir roldeyiz.

Kamuoyundaki beklentileri, sektörün büyüme potansiyelini görüyoruz ve markalaşma ihtiyacını tespit ediyoruz. Bu konuda yan sanayimize, ana sanayimize diyoruz ki, 'siz de bunu görün, biz de arkanızdayız, sizi teşvik edeceğiz, destek vereceğiz.'

Yoksa vaktiyle TOFAŞ'ı kurduğumuz gibi bir kamu iktisadi teşekkülü kurardık, bir otomobil tasarımı yapardık ve devlet bir otomobil markası ortaya koymuş olurdu. Bu konuda beklentiler bazen yanlış bir istikamete gidiyor sanki devlet bir marka yaratacakmış gibi, halbuki biz özel sektörün marka yaratmasını istiyoruz."

Bakan Ergün, özel sektörün yerli otomobil konusunda bir potansiyel görmeme ihtimalinin sorulması üzerine, "Özel sektör potansiyel görüyor ama belki dünyadaki kırılmaları değerlendiriyor. Mesela Avrupa'da otomotiv sektöründe bir daralma olduğunu görüyor. Bu da onların kararlarını geciktirebilir. Yapılan otomobil sadece iç pazara hitap etmeyecek. Çünkü bu yapılan çalışma için iç pazar önemli bir dayanak olacak ama esas itibarıyla dış pazara da hitap edecek. Çünkü üreteceğimiz araba harcıalem bir araba olamaz artık. Bu saatten sonra Türkiye harcıalem bir araba üretmeyecek. Dünyanın en iyi arabalarından bir tanesini üretecektir. Belki orta gelir düzeyine hitap edecek bir araba üretilecek ama bu nihayetinde iyi bir araba olacak" dedi.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.