MENÜ

DUYURU :

Bildirimlere izin vererek gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

Kuyumcular Odası: Altın 10TL düşecek!

Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu vatandaşı uyardı: Fiyatlar hâlâ yüksek, 10 gün içinde fiyatlar düşer yorumunuda bulundu.

Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu vatandaşı uyardı: ‘Fiyatlar hâlâ yüksek, 10 gün içinde fiyatlar düşer’

Küresel krizde başta merkez bankalar olmak üzere büyük küçük bütün yatırımcıların ilgi odağı haline gelen altın geçen ay şok düşüşler yaşadı. Büyük yatırımcıların hisse senetleri ve dolara yönelmesiyle altının onsu 1500 dolarlardan 1300 dolarlara kadar gerilerken, içeride de çeyrek altının değeri 130 liraya kadar düştü. Fiyatlardaki gerilemeyi fırsat bilen yatırımcılar altına yönelirken, aşırı talepten çeyrek altın karaborsaya düştü.

Akşam’ın haberine göre, altın son haftalarda tekrar toparlanma sürecinde ama önümüzdeki süreçte nasıl bir seyir izleyecek? Altına yatırım için doğru bir zaman mı? Nasıl bir strateji izlemeli. Bütün bu konuları İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu ile konuştuk.

- Nisan ayındaki hızlı düşüşten sonra altın toparlandı. Bundan sonra ne olur?

Altının şu andaki seyrine bakacak olursak bence hala altın güvenilir yatırım aracı. 2008 yılının başlarında altının onsu 500 dolarlardan 2011 ortasında 1950 dolarlara kadar çıktı. Şu son 2 ay içinde ise altının onsu hızlı bir düşüş yaşadı. Ama bundan sonra fiyatlar ne olur? Tahmin yürütemiyorum.

- Peki altının iniş ve çıkışını neler etkiliyor?

Esas düşüş ve çıkışa dünyadaki büyük yatırımcılar etkili. Merkez bankaları, uluslar arası büyük şirketler… Ayrıca dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeler de fiyatlarda etkili oluyor.

- Altındaki düşüş talebi nasıl etkiledi?

Bu tabii hem büyük hem küçük yatırımcı için bir fırsat demekti. Aşırı talepten fiyatlar suni olarak arttı. Düğünü, nişanı olan çeyrek, Cumhuriyet altını, 22 ayar tel bilezik aldı. Aşırı talep nedeniyle Darphane’nin ürünler bulunmaz oldu.

Ekonomik Takvim

Altın fiyatları bildiğiniz gibi sürekli olarak değişiklik göstermektedir. Türkiye altın fiyatları, aslında dünya genelindeki bazı parametrelere bağlıdır. Yani sadece Türkiye'ye bağlı herhangi bir piyasa altın fiyatlarını belirlememektedir. Bildiğimiz gibi dünya genelindeki borsaların açılış kapanış saatleri aynı anda olmamaktadır. Dünyanın herhangi bir yerindeki altın borsasında işlemler sonlanırken, bir diğerinde henüz yeni başlamaktadır.

Altın, yatırım araçları arasında uzun vadede kazanç sağlayan güvenilir bir maden olduğundan ve dilediğiniz anda alıcı bulabileceğinizden dolayı, çok fazla tercih edilmektedir. Altın fiyatlarını aslında dünya genelindeki ekonomiler aynı anda belirler. Borsanın en güçlü ülkesi ABD'dir. Bu nedenle de altın fiyatlarında daha çok ABD etkili olmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde altın fiyatlarını, ABD'de yaşanan krizler sıkça etkilemiştir. Bu nedenle altın fiyatlarının ABD'nin çeşitli kurumlarının davranışları doğrultusunda etkilendiğini söyleyebiliriz.

Bir başka açıdan baktığımızda altın, sadece kıymetli bir maden olarak yer almamaktadır. Altın aynı zamanda bir mücevher hammaddesidir. Özellikle bazı ülkelerde, mücevhere önemli ölçüde talep vardır. Türkiye de mücevher talebi fazla olan ülkeler arasında yer alıyor. Mücevher piyasasındaki bu talepler de altın fiyatlarına etki eden bir diğer unsurdur.

Altının aynı zamanda bir maden olduğunu hesaba katarsak, endüstriyel alanda da altına ihtiyaç olduğunu görürüz. Endüstriyel ihtiyaçlar, altın fiyatlarını ufak bir oranda da olsa etkilemektedir.

Altın fiyatlarını takip etmek ve en uygun zamanda altın alımı yapmak, tabii ki yatırımcılar için en doğru seçenek olacaktır. Siz de altın fiyatlarını takip ederek yatırımınız için uygun zamanı bekleyebilirsiniz.